Válka očima první republiky

Napsal (») 28. 1. 2018 v kategorii Recenze, přečteno: 638×

Objemná deníková literatura protektorátního období nabízí rozmanité úhly pohledu, nicméně osobité poznámky prvorepublikového historika vynikají příznačnou nadčasovostí, v níž náležitá orientace autora, spolu s jeho řízným sarkasmem dává zapomenout, že zápisy reflektují časy dávno minulé.

Autor ve svém textu komentoval prohlášení předních politických figur (materiál hojně obstarával situačními vyjádřeními ministr Goebbels, jehož touha dodat znervóznělým občanům odvahu se přesouvala v krajní trapnost, jež mu nebránila zvyšovat zápal pro věc). Zaznamenaná sdělení a oznámení opatřil Slavík výsměšnými poznámkami, v intonaci českého humoru, v němž občané Protektorátu hledali vzduchovou bublinu v nesvobodě. Podobná jednání nebyla bez rizika, v případě, že by okupanti seznali, že si tropí žerty z poměrů pod ochranou Říše a výsměchem koření své komentáře k soudobým vojenským manévrům, s největší pravděpodobností by jej čekal trest smrti. Toho si ostatně historik byl vědom, své záznamy však, i přes naléhání nejbližších - nespálil.

Těžiště Slavíkova textu leží v poznámkách a prognózách vývoje válečného soukolí, pro což musel vystačit s oficiálním tiskem. Jediný pramen, o jehož nevěrohodnosti, s výjimkou kovaných kolaborantů, nikdo nepochyboval, byl zaplevelen propagandistickým umem říšského tiskového oddělení, jehož dílny servírovaly objednané informace nejen vlastním občanům, ale pochopitelně také obyvatelům podmaněných zemí. Nesčetněkrát se historik tázal budoucnosti, kdy se válečné soukolí zastaví, ať již rzí postupné únavy, či z nedostatku materiálu. Odpověď hledal mezi řádky oficiálního tisku, chybějící části připojil z vůdcova památného manifestu Mein Kampf – tedy textu, z něhož silně vyzařovala inspirace pro následující válečné úmysly a klamné úskoky. Tímto spojením Slavík předpověděl pravděpodobný vývoj na frontě natolik důmyslně, že tento byl – až na pár drobností – zcela naplněn očekávanou skutečností.

V textu se objevuje hrstka zmínek osobního setkání s anomáliemi režimu, či okolnostem, signalizujícím zostření restrikcí vůči obyvatelům židovského vyznání, ale záznamy tohoto typu jsou spíše okrajovou vsuvkou.

Židé mrkáním chtějí svádět. Árijský boj upozorňuje: Šuškálkové a židomilové vynalézají si stále nové triky, jakými by obloudili národoveckou veřejnost, aby ona nepozorovala jejich tajnou náklonnost k Židům. Dnes už je riskantní, aby Árijec se na ulici zastavil se Židem a bavil se s ním. Proto židomilové vynašli si nový dorozumívací prostředek, kterým sdělují Židům své sympatie a společenské pozdravy. Potká-li takový židomil známého israelitu, dělá, jako by ho neviděl. Ale přitom mrká. Žid mu podobným způsobem odpovídá. Tak se dvě spřízněné duše dorozumívají a jsou „šťastny“, že napálily národoveckou veřejnost. Dávejte tedy pozor na známé židomily! Až začnou mrkat, tak jim klidně řekněte: „Mrky mrk? Pána svrbí krk?“

Takové ropuchy téměř denně nacházíte ve Vlajce a v podobných stokách“

 Slavik_2

Deníkové záznamy jsou prostoupeny tíhou doby, vnímají ji a tisknou do vět, které na čtenáře přenesou střípek vzrušeného očekávání 40. let minulého století. Očekávání, které bylo na krátkou chvíli naplněno.

(kurzíva – Válečný deník historika, Jan Slavík – Academia, 2008)

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a tři