Deníky Mistra a Markétky

Napsal (») 27. 2. 2017 v kategorii Recenze, přečteno: 805×

Z Elenina textu prostupuje chlad moskevských dnů, ruská společnost i divadlo, se svými specifickými pravidly. Bulgakovova žena v záznamech zachycuje atmosféru kolem tvůrce Mistra a Markétky, díla, držícího si neochvějnou pozici v hlubokých krajinách ruské literatury.

V zápiscích cítíme Bulgakovo zoufalství nad nemožností uvádět svá díla na jevištích divadel, kdy toužil své příběhy vyprávět co nejširšímu publiku. Stalinský režim jej ovšem, včetně jeho práce, držel v pevném obručí cenzury a zákazu.

Obsahem záznamů prolétne nespočet herců, literátů, novinářů a stranických funkcionářů, točících se kolem dění moskevského programu. Proud kypící Moskvy konce 20. let a celé dekády let 30. se nám otevírá, dokud sami neucítíme sovětský mráz hluboko pod nulou.

Deniky-mistra-a-marketky

 Úvodní část deníku Michaila Bulgakova, zachycena jeho rukou, obsahuje také řádky jeho dopisů. Avšak poté, co mu část deníků státní služba zabaví, přesvědčí svou ženu k převzetí štafety a  poodhalení opony k povaze jeho dnů. Věřil síle svědectví, jimiž se poznámky mohou v budoucnu stát. Máme tak možnost nahlédnout pozadí zrodu Bílé gardy, Psího srdce… až k Mistrovi a Markétce, stěžejního díla.

Díky osobní rovině zápisů objevujeme jemné odstíny spisovatelova charakteru, občas máme pocit že z obrazu vyvstává ješitnost a tvrdošíjnost. Avšak celým textem prostupuje osobnost pevného charakteru, ve kterém čestnost a upřímnost neztrácely pozici, tvrzenou mj. neoblomným postojem, jímž se vyznačoval, když čelil označení - naivní poputčik (termín označující umělce, většinou literáta, nezakotveného v žádné straně)

Nikdy se nesklonil před názorem, že mocenský aparát bude shovívavější ve chvíli, kdy prokáže sympatie straně její adorací v některém z budoucích děl. Zachoval si spisovatelskou nezávislost, která mohla vést k chudobě a nedostatku, což se protnulo s realitou, ale nadto věrnost morálním principům, které si vytyčil.

Zvláštní dík patří Bulgakovově ženě a jejímu citlivému vykreslení doby, společnosti a zvlášť muže, autora, jež byl a zůstává autoritou na scéně ruské dramaturgie a prózy.

Doporučuji čtenářům, jež láká nahlédnout do proudu dění Moskvy 20. a 30. let 20. století nebo se chtějí blíže seznámit s myšlenkami, názory Michaila Bulgakova.

Deníky Mistra a Markétky vyšly roku 2013 v edici Paměť nakladatelství Academia.

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a šest