
Každý jednotlivý deník, rozesetý ve světě je mnohdy vypsáním svědomí majitele.
Tento deník, v jistém ohledu, není výjimkou. Zpočátku není snadné udržet pozornost v intencích záznamů, jež kladou určité nároky na základní obeznámenost s danou tématikou. V hektickém spěchu pisatelka neuspořádaně vrství poučky, rovnice, hlediska stejně jako východiska… uchovávajíc v paměti původní záměr Scientific Diary. Z těchto poznámek nám bezpochyby odstíny autorčina charakteru unikají.
Na následujících stránkách se povaha zápisů ostře mění. Obratem k osobní, intimnější rovině, autorka nechává nahlédnout své tužby, důvěru, již vkládala do svých akademických záměrů, vystoupat k vyšším, než profesorským metám. Stát se habilitovanou docentkou Univerzity Karlovy.
Do tohoto období spadá také počátek působivé publikační činnosti autorčiny, vydáním Logiky pro gymnasia a reálná gymnasia (1928).
V žádném případě se však neomezuje pouze na oblast logiky. V zorném poli ji uvízne filosofie, fysika, matematika, noetika, etika ... Snaží se nalézt spřízněnost napříč jednotlivými obory. Habilitace dosahuje roku 1932 z filosofie přírodních věd.
Mnohdy mne v průběhu čtení, napadlo, zda by se mohli gender specialisté zaměřit tímto směrem, seznamovat společnost s životem a myšlenkami žen, jež dosáhly prokazatelných výsledků, akademických… a také publikačních. Avšak, soudím, že tímto záznamem ze dne 26, října 1932, si docentka Dratvová zabouchla bránu u gender duší:
„… A konečně mne napadá, že připuštění žen na fakulty je příznakem úpadku doby; velké doby jsou ovládány výhradně muži, ženami se jaksi sahá na poslední reservy. Soudím tak z analogie s římskou dobou, počínající 3. stol. Po Kr. Myslím, že muž má vydělávat a bojovat, žena má tvořit reservoir sil svého muže i potomstva. Jak vyženeme ženu do boje, pozbude lidstvo všech záložních sil. To je, soudím, temná stránka emancipace.”
V knize nalezneme mnoho podnětných postřehů, především zastoupením osobního vyjádření k etice práce, práci jako smyslu života. Přemítá o stáří, smyslu bytí… ať již v dětech, či duševních násobků vlastní hřivny. To vše je motivací hlubší, než lecjaká,k tomu určená, literatura.
Doporučuji obohatit život touto knihou každému, jež se zajímá o fyziku, matematiku, noetiku, filosofii... ale kdeže, tento deník významné ženy by si měl přečíst každý, komu není lhostejná lidská společnost a kultura, kterou musí proplouvat.
( knihu vydalo nakladatelství Academia v edici Paměť roku 2008)