Deník 1921-1961 - Albína Dratvová

Napsal (») 23. 1. 2017 v kategorii Recenze, přečteno: 890×
albina.jpg

Každý jednotlivý deník, rozesetý ve světě je mnohdy vypsáním svědomí majitele.

Tento deník, v jistém ohledu, není výjimkou. Zpočátku není snadné udržet pozornost v intencích záznamů, jež kladou určité nároky na základní obeznámenost s danou tématikou. V hektickém spěchu pisatelka neuspořádaně vrství poučky, rovnice, hlediska stejně jako východiska… uchovávajíc v paměti původní záměr Scientific Diary. Z těchto poznámek nám bezpochyby odstíny autorčina charakteru unikají.

Na následujících stránkách se povaha zápisů ostře mění. Obratem k osobní, intimnější rovině, autorka nechává nahlédnout své tužby, důvěru, již vkládala do svých akademických záměrů, vystoupat k vyšším, než profesorským metám. Stát se habilitovanou docentkou Univerzity Karlovy.

Do tohoto období spadá také počátek působivé publikační činnosti autorčiny, vydáním Logiky pro gymnasia a reálná gymnasia (1928).

V žádném případě se však neomezuje pouze na oblast logiky. V zorném poli ji uvízne filosofie, fysika, matematika, noetika, etika ... Snaží se nalézt spřízněnost napříč jednotlivými obory. Habilitace dosahuje roku 1932 z filosofie přírodních věd.

Mnohdy mne v průběhu čtení, napadlo, zda by se mohli gender specialisté zaměřit tímto směrem, seznamovat společnost s životem a myšlenkami žen, jež dosáhly prokazatelných výsledků, akademických… a také publikačních. Avšak, soudím, že tímto záznamem ze dne 26, října 1932, si docentka Dratvová zabouchla bránu u gender duší:

„… A konečně mne napadá, že připuštění žen na fakulty je příznakem úpadku doby; velké doby jsou ovládány výhradně muži, ženami se jaksi sahá na poslední reservy. Soudím tak z analogie s římskou dobou, počínající 3. stol. Po Kr. Myslím, že muž má vydělávat a bojovat, žena má tvořit reservoir sil svého muže i potomstva. Jak vyženeme ženu do boje, pozbude lidstvo všech záložních sil. To je, soudím, temná stránka emancipace.”

 Albina_2

V knize nalezneme mnoho podnětných postřehů, především zastoupením osobního vyjádření k etice práce, práci jako smyslu života. Přemítá o stáří, smyslu bytí… ať již v dětech, či duševních násobků vlastní hřivny. To vše je motivací hlubší, než lecjaká,k tomu určená, literatura.

Doporučuji obohatit život touto knihou každému, jež se zajímá o fyziku, matematiku, noetiku, filosofii... ale kdeže, tento deník významné ženy by si měl přečíst každý, komu není lhostejná lidská společnost a kultura, kterou musí proplouvat.

( knihu vydalo nakladatelství Academia v edici Paměť roku 2008)

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a dvě