Smutná role knihomolů

Napsal (») 30. 1. 2017 v kategorii Články, přečteno: 943×

Svoboda, morálka, etika… slova jako rukojmí vepsaná do chtivé tváře obchodního tlaku. Postrádanou kvalitu nahrazuje jalové tlachání samozvaných znalců doby, společnosti i duševních potřeb.

Důsledkem je, že většina čte brak v líbezných obálkách, se svůdnou anotací, která jim polopaticky prozradí, co mohou očekávat. Pokud je celý proces podpořen zdatnou vyřídilkou booktuberů, zisky nerušeně plynou. Fantastické na tom je, že takovýchto knih, bez nároků na mentální zátěž můžeme přečíst kvanta, což nám dává možnost opásat se titulem „knihomol“, který v dnešní době, zatuchlých intelektuálů, z nás činí vhodné kandidáty do jejich řad.

 Hipster1

Jako roste s jídlem chuť, sílí a bobtná domýšlivost, násobená získanými vědomostmi z dnešních instantních knih. Už před několika desetiletími přisuzoval Sándor Márai výrazu „knihomol“ mírně pejorativní ráz. Co by si pomyslel, při probírání se dnešní přebujelou nabídkou? V době, kdy se knihomol pyšní v ruce Bábovkami od Radky Třeštíkové?

Tuto a podobné knihy čas prověří a vyřadí z „literárních dějin“, ano. Že jsou pouze takovéto „kvalitní kousky“ propagovány, cpány čtenářům jakožto klenot knihovny se z obchodního hlediska dá snadno pochopit. Avšak tu masu, jež tomu věří, říkaje si, jak snadno se stát milovníkem knih, té se rozumět nedá.

Hodnoty, se kterými se člověk touží ztotožnit, nenalezne v plytkých scénářích dnes silně procpávaných knih. Je to jen dobře zabalená všednost, žebráček nabízející pozlátko, nic, co by nás učilo přemýšlet, což je královské poslání literatury.

 V žádném případě nás neobohatí ani hanebný preparát, kterým je motivační literatura. Nehledejme spásu ve fastfoodových slovech motivačních gurů, jež nedovedou pomoci ani sami sobě, a pokouší se rýžovat na úzkosti, strachu, touze ostatních. Nejlepší motivací je vlastní práce, násobení svých znalostí, vtipných postřehů, zajímavých myšlenek…

Odpočívejme u nenáročné literatury, ale přemýšlet se učme z hodnotných knih. Zakončeno slovy polského režiséra Kieślowského:

„Když čtete velkou literaturu, najdete na nějaké straně větu, kterou jste - jak se vám zdá- sami kdysi řekli nebo slyšeli. Je to popis či obraz, který se vás hluboce dotýká; hluboce se vás dotýká, protože je vaším obrazem. V tom spočívá velká literatura. Každou chvíli najdete sebe, vlastně někoho úplně jiného, ale přemýšlejícího stejně jako vy, hledícího na něco, co jste sami kdysi viděli vy. V tom spočívá velká literatura, stejně jako velký film. Na chvilku tam najdete sami sebe. A když tam najdete sami sebe, nemá už žádný význam, jestli na to budete nahlížet emocionálně, anebo to vykládat intelektuálně, srovnávacím a analytickým způsobem.“

Z knihy Kieślowski o Kieślowském, v memoárově zaměřené edici Paměť, vydalo nakladatelství Academia roku 2013.

Fotky ze stránek: http://officialfan.proboards.com/thread/227272/dr-zaius, http://g.cz/budvar-5-duvodu-proc-je-super-byt-hipster

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a nula