Palčivá otázka ženské literatury

Napsal (») 22. 2. 2017 v kategorii Články, přečteno: 739×

Podnětem k tomuto článku rezonuje výtka, že pokud by byly knižní žebříčky popularity sestavovány shodným zastoupením mužů i žen, diametrálně by se lišily, leč takto údajně vyjadřují pouze preference žen. Dámy nezřídka dají přednost uhlazenému patosu, otřepaným frázím a prapodivnému ději milostného románu, (Young adult, urban fantasy), muž se většinou poohlíží po znamenitějších objektech, literatuře faktu či odborných publikacích.

Při této polemice jsem se snažila nalézt body v argumentaci, jež by výše uvedené vyvracely. Tendencím ženských zájmů se věnuje například kritická publikace Duše ženy docentky Dratvové, u níž se ovšem může vynořit námitka, že kniha je již poněkud obstarožní, s vyčpělým a překonaným textem.

Většina reservoáru literatury, (údajně) poutajícího přízeň dámských srdcí, je lechtivého, až erotického charakteru. Mohlo by se zde namítat, vždyť dámy jsou pohlaví vyznačující se citovostí. A tento fakt souzní s představou ženských čtenářek, oddávajících se vztahovým propletencům, resp. poněkud neduživou nabídkou knih pikantního charakteru. Je přechod od dívčích románků k literatuře choulostivého ražení logickým vývojem?

Novel

Odpověď podléhá závislosti možných faktorů, jež mohou stát za tímto neštěstím. Například společenské prostředí, v němž děvče vyrůstá, a které jej tlačí do role konzumátorky románků nevalné kvality, poněvadž  v takové rodině zůstává zakonzervován archetyp žánrů pro dívku „vhodných“. Přispět k témuž epilogu může také touha uniknout neutěšené realitě, nizké sebevědomí či nechuť přemýšlet. Na některých profilech obdivovatelek milostného žánru kontury výše uvedených závěrů vyvstávají zvlášť ostře.

V minulosti mohl platit fakt, že žena své zájmy v intelektuální oblasti tajila, aby zůstala pro muže přitažlivou a atraktivní. Z této skutečnosti se postupem času stal defektní přežitek. Ale i dnes existují jedinci, kteří při zakoupení literatury faktu či odborné, dávají vědomě přednost mužským autorům.

Svízelná účast dam na barnumském cirkusu marketingových gigantů lze být do jisté míry vysvětlena ženským povolnějším sklonem vůči formám manipulativních praktik. Knižní řetězce, vědomy si gradace kupní síly tohoto sektoru, chrlí jedno literární nedochůdče za druhým, míříc tím na nejširší záběr spotřebitelů. Cílová skupina je, alespoň dle marketingových poutačů, nasnadě.

Od takovýchto nekvalitních literárních počinů nelze očekávat manu. Tato hojná, však málo výživná strava je příčinou toho, že náš mozek, jemuž nedopřejeme hodnotnějšího pokrmu, atrofuje a poté již vyžaduje, podle železného zvyku, jen takovéto knižní zmetky.

Těžko říci, kde je chyba, že dnes i ženy spadající do kategorie 30+ s napětím očekávají a poté dychtivě čtou kategorie YA i románky naivitou oplývající a nehodící se svým obsahem ani do rukou mnohem mladších dívenek.

Se závěrečným factum infectum fieri nequit mějme na paměti duševní průpravu dívek a dbejme na to, aby četba, jež by měla k tomuto vývoji přispět, byla co nejvyváženější a pokud možno hodnotná.

Do knihoven mužů nakoukneme příště...

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a sedm